Webinarer og aktiviteter

Oversikt over webinarer og aktiviteter for microdata.no.

Ta kontakt dersom du har forslag eller ønsker til tema for webinarer.

Kommende aktiviteter

20.11.2025 kl 13:00-13:45 – webinar

Erfaringer med bruk av microdata.no i forskning

Hva handler webinaret om?

I dette webinaret vil forsker Bård Smedsvik presentere sin forskning, hvilke tema han har brukt microdata.no til, og vise noen konkrete eksempler på bruk.

Tanken er at dere som deltar på webinaret får et bedre overblikk over mulighetene ved bruk av registerdata og nye idéer til hvordan dere kan benytte registerdata i deres egen forskning og analyser.

Det blir satt av rundt 10 minutter til spørsmål til slutt. 

Målgruppe: Forskere, analytikere og masterstudenter

Gjest: Bård Smedsvik
Bård Smedsvik er forsker 2 ved NTNU Samfunnsforskning (avdeling Mangfold og Inkludering). Smedsvik har en mastergrad i statsvitenskap fra NTNU og en Ph.D. fra NTNU Institutt for sosialt arbeid, og har i flere år brukt microdata.no til en rekke prosjekter.

Påmelding: https://nettskjema.no/a/567449


15.01.2026 kl 13:00-13:45 – webinar

Slik kan du bruke registerdata som student

Hva handler webinaret om?

I dette webinaret vil Kine S. Karlsen fra Sikt/microdata.no snakke om hvordan du kan bruke registerdata via microdata.no til din masteroppgave.

Du vil få en kort tematisk introduksjon til datamaterialet som er tilgjengelig, og eksempler på problemstillinger som har vært belyst i ulike masteroppgaver i microdata.no-bibliografien (nederst) så langt.

Det blir satt av rundt 10 minutter til spørsmål til slutt. 

Målgruppe: Masterstudenter og veiledere

Ansvarlig: Kine S. Karlsen
Kine S. Karlsen jobber i Sikt, med brukerstøtte, testing og dokumentasjon rundt microdata.no. Karlsen brukte selv microdata.no i sin masteroppgave ved NTNU.

Påmelding: https://nettskjema.no/a/567742


12.02.2026 kl 13:00-13:45 – webinar

SSB-data i microdata.no – hvilke data er inne og hva er planene for 2026?

Hva handler webinaret om?

I dette webinaret vil Johan Sjøberg fra SSB/microdata.no orientere om nye og planlagte publiseringer av SSB-data i microdata.no, og svare på spørsmål rundt dette.

Det blir satt av rundt 25 minutter til spørsmål og innspill knyttet til behov for data til slutt. 

Målgruppe: Forskere, analytikere og masterstudenter

Ansvarlig: Johan Sjøberg
Johan Sjøberg jobber i seksjon for mikrodata i SSB, og har bl.a. ansvar for datatilrettelegging og publisering av SSB-data i microdata.no i samarbeid med fagseksjonene i SSB.

Påmelding: https://nettskjema.no/a/568365

Gjennomførte aktiviteter